Przejdź do głównej zawartości

Sejm przyjął ustawę o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności


Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne, we współwłasność tych terenów - to cel ustawy, który w piątek uchwalił Sejm. Ustawa zakłada, że takie przekształcenie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
Ustawa wraz z poprawkami uzyskała poparcie 425 posłów, nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymało się dwóch posłów.
W piątek w Sejmie minister inwestycji i rozwoju tłumaczył, że "w tej ustawie nie chodzi o pieniądze, a o to, żeby 1 stycznia 2019 roku 2,5 miliona właścicieli swoich mieszkań i domów, a jednocześnie użytkowników wieczystych gruntów było właścicielami i mieszkań i domów i gruntów".
"Mamy dzisiaj spór: co będzie jak zakończy się użytkowanie wieczyste, co będzie z tymi mieszkaniami i domami. Nie chciałbym, żeby Polacy się nad tym zastanawiali. 1 stycznia 2019 roku Polacy będą ich właścicielami. Nikt im tego nie zabierze" - podkreślił Soboń.
Jak mówił podczas prac w Sejmie poseł sprawozdawca Bogdan Rzońca (PiS), ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów "usuwa bariery prawne".
"Wsłuchujemy się w głos w szczególności osób, które mieszkają we wspólnotach mieszkaniowych i które są po prostu nie raz pokrzywdzone przez brak zgody współmieszkańców, sąsiadów i nie mogą otrzymać tego prawa własności gruntów. Usuwamy te bariery arbitralnie co prawda, ale bardzo jednoznacznie i zgodnie z oczekiwaniem społecznym" - stwierdził Rzońca.
Wyjaśnił, że przepisy zakładają przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności z mocy prawa od 1 stycznia 2019 roku. Takie rozwiązanie - wskazał - oznacza objęcie ustawowym przekształceniem wszystkich członków wspólnot mieszkaniowych bez wymogu ich zgody. Dodał, że ustawa obejmuje również właścicieli domów jednorodzinnych.
Osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów, będą zobowiązane do uiszczania należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez okres 20 lat. Wysokość opłat za przekształcenie zostanie ustalona według stanu na 1 stycznia 2019 roku. Samorządy będą mogły waloryzować te opłaty - już z tytułu własności - ale tylko przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez GUS.
Osobom, które będą chciały uregulować opłaty wcześniej niż w ciągu 20 lat, zostaną zaproponowane bonifikaty. Na gruntach Skarbu Państwa bonifikaty określa projekt ustawy. Dla tych, którzy postanowią zapłacić całą 20-letnią sumę jednorazowo w pierwszym roku, bonifikata będzie wynosiła 60 proc., a w kolejnych latach będzie obniżana o 10 proc. Taka bonifikata na gruntach samorządowych w użytkowaniu wieczystym będzie ustalana przez radę gminy lub powiatu.
Przepisy stanowią, że jeśli na gruncie będą znajdowały się zarówno budynki mieszkalne, jak i komercyjne to cały grunt zostanie przekształcony we własność, ale przedsiębiorca nie skorzysta z ewentualnej bonifikaty.
Własność gruntów w księgach wieczystych oraz w ewidencji gruntów i budynków będzie ustalana na podstawie zaświadczenia wydawanego przez organy reprezentujące dotychczasowych właścicieli gruntów Skarbu Państwa oraz gminy. Wpisy mają być wolne od opłat sądowych.
Ustawa wprowadza też przepis ograniczający możliwość ustanawiania od 1 stycznia 2019 r. nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe. Oznacza to, że od tej daty, z własnością lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego będzie mogło być związane wyłącznie prawo własności gruntu.
Podczas posiedzenia komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej do projektu zgłoszono liczne poprawki redakcyjne i nie było żadnych poprawek merytorycznych.
Klubu PiS zgłosił do ustawy kilkanaście poprawek.
Jak tłumaczył Rzońca, jedna z poprawek ma na celu doprecyzowanie zasad w przypadku nabywania nieruchmości przez cudzoziemców. Kolejna - usuwa ograniczenia w składaniu opłaty przekształceniowej na raty lub ustalenie innego terminu jej wniesienia oraz w udzielaniu bonifikat od tej opłaty.
Inna poprawka ma na celu uproszczenie i usprawnienie mechanizmu udzielania bonifikat od opłat rocznych przekształceniowych. W innej poprawce proponuje się dostosowanie nazwy zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie. PiS proponuje też zmianę, której celem jest dostosowanie mechanizmu wnoszenia opłaty rocznej oraz opłaty jednorazowej w pierwszych dwóch latach, tj. w 2019 i 2020.
Klub zaproponował także poprawki eliminujące wątpliwości interpretacyjne oraz doprecyzowujące.
Sejm poparł wszystkie poprawki.
Teraz ustawą zajmie się Senat.
Źródło: PAP

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

***** Hotelu Crowne Plaza w Kołobrzegu

POLSKA Spółka Baltic Wave odpowiedzialna za realizację hotelu Baltic Wave w Kołobrzegu podpisała umowę franczyzową z Inter Continental Hotels Group (IHG). Rezultatem umowy będzie powstanie w Kołobrzegu pierwszego w Polsce pięciogwiazdkowego Hotelu Crowne Plaza Kołobrzeg. Hotel Crowne Plaza Kołobrzeg będzie częścią międzynarodowej marki Crowne Plaza Hotels & Resorts. Blisko 14-kondygnacyjny hotel powstanie w uzdrowiskowej części Kołobrzegu, w odległości około 200 metrów od plaży. Obiekt zaoferuje 468 apartamentów dostępnych w sprzedaży w systemie condo oraz m.in. basen panoramiczny typu infinity-edge, kryty kompleks basenowy, strefę wellness & spa, bar i kawiarnię widokową oraz restauracje. Na terenie inwestycji znajdzie się również sala konferencyjna na 500 osób, z możliwością podziału na mniejsze jednostki oraz z dostępem do foyer i zapleczem bufetowym połączonym z kuchnią hotelową. Crowne Plaza Kołobrzeg Resort będzie miał ponadto, jako jeden z nielicznych obiek

Podatek od nieruchomości w 2020 roku

Podatek od nieruchomości w 2020.  Stawki, co jest opodatkowane, kto płaci podatek, a kto jest zwolniony. Podatek od nieruchomości 2020. Co jest opodatkowane? ·          - grunty, ·          - budynki lub ich części, ·          - budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kto płaci podatek od nieruchomości? Podatek od nieruchomości muszą opłacać: ·         -  właściciele, ·         -  użytkownicy wieczyści, ·         -  samoistni posiadacze, ·          - w niektórych przypadkach – posiadacze zależni nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Wyłączone z opodatkowania są: ·          grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. ·          pod warunkiem wzajemności – nieruchomości będące własnością państ

Działka bez dojazdu i dostępu do drogi publicznej

  Działka bez dojazdu i dostępu do drogi publicznej  Wyobrażasz sobie sytuację, że kupujesz działkę i nie masz jak do niej dojechać? Abstrakcja? Niekoniecznie! Takie sytuacje zdarzają się na rynku nieruchomości. Co zrobić, gdy działka nie ma dojazdu? Jak sprawdzić, czy ziemia, którą chcesz kupić, ma dostęp do drogi publicznej? Takie zagadnienia poruszyliśmy w tekście poniżej. Dowiedz się jak bezpiecznie kupić grunt. Czym jest droga publiczna? Zacznijmy od tego, czym właściwie jest droga publiczna i co na to prawo. Zgodnie z definicją zawartą w art.1 Ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych  Drogą publiczną jest droga zaliczona na podstawie niniejszej ustawy do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych  przepisach  szczególnych.  W polskim systemie prawnym mamy cztery kategorie dróg:  krajowe,  wojewódzkie,  powiatowe  oraz gminne.  Pozostałe ciągi komunikacyjne zali